vůně

Na úsvitu historie lidstva byly vonné látky určeny výhradně náboženským účelům, receptury a znalosti byly v rukou vysokých kněží a použití vonných látek pro osobní potřebu se trestalo smrtí. Vůně představovala prostředek komunikace člověka s neviditelným světem bohů, kteří se v představách starověkých národů vůněmi dokonce živili a proto jim lidé přinášeli zápalné oběti.

Pouze nejvyšší vládcové starověkých říší směli být za života pomazáváni vonnými mastmi, na důkaz svého božského původu. Po smrti se vonné pryskyřice a koření používaly k balzamování jejich těl a pro přípravu na přechod do posmrtného života. S postupem času se vonné látky rozšířily mezi dalších privilegované vrstvy a staly se symbolem nobility.

Teprve s rozvojem syntetických vonných látek na konci 19. století se do té doby exkluzivní produkty parfumerie zpřístupnily širokým vrstvám. Se vzrůstajícím životním standardem a hygienickými normami šel ruku v ruce vývoj čisticích a kosmetických prostředků, jejichž chemický nepříjemný zápach bylo nutné překrýt výraznými vůněmi navozujícími pocit svěžesti. V současnosti se vedle kosmetických prostředků parfémují interiéry aut, prodejen, hračky, obuv, prostředky intimní hygieny i toaletní papír a kapesníčky.  Syntetické vůně však způsobují pouze vzruchy a nenesou člověku potřebný bioaktivní náboj.

Obzvlášť ve městech jsou lidé téměř bez kontaktu s přirozenými vůněmi, což s sebou přináší mnohé důsledky. Nedostatečná stimulace limbického systému přírodní vůní může vést k zdarvotním i psychickým problémům. Není žádnou náhodou, že téměř každý vonný esenciální olej má antidepresivní účinky.

Parfém, dříve exkluzivní, intimní umělecké dílo, se stal předmětem masové spotřeby, módním doplňkem s krátkou životností. Koncerny chrlí každoročně tisíce nových či obměněných, syntetických, kompozic.

V Arše vůní pracujeme s jednodruhovými vůněmi a  kompozicemi v jejich původní, čisté podobě, připravovanými starými tradičními postupy. Extrahujeme, destilujeme, mícháme, komponujeme, objevujeme… Můžete si vychutnat jejich přirozenou krásu a dozvědět se, jak znovu pozvat přírodní vůně do svého každodenního života. S radostí  Vás po této vzrušující cestě provedeme. Prostřednictvím tisícileté zkušenosti generací šamanů, bylinkářů, léčitelů, lékárníků chceme ukázat, že příroda není nepřítel, nad kterým musíme zvítězit, ale naopak s pokorou žádat o příměří.  Přišel čas si uvědomit, že jsme její součástí, že si můžeme porozumět a komunikovat. Nejstarším smyslem, čichem.