víno

KDE SE V GALERII VŮNÍ VZALO VÍNO? 

Stejně jako kvalitní víno, zrají také tradiční metodou skládané parfémy. Vinaři komponují jednotlivé druhy vín do lahodných směsí, stejně jako parfumér skládá jednotlivé složky základu, srdce a hlavy parfému. Měli jsme zvláštní štěstí, že jsme narazili na výjimečné, aromatické víno z bulharského vinařství Bessa Valley. Věříme, že tato část sortimentu zaujme nejen mužskou část návštěvníků naší galerie. Bude třeba si ale velmi pospíšit, protože k prodeji zbývá několik posledních desítek lahví. Jsou poslední svého druhu a bude chvíli trvat, než za Eniru nalezneme důstojnou náhradu.

A tady už je příběh Eniry.

ENIRA

Vinařství |Bessa Valley | Bulharsko | bessavalley.com

Na počátku 21. století, po letech fyzické a marketingové devastace, se bulharská vinařství pokusila vrátit svůj dávný lesk a zaujmout své místo ve “vyšších regálech” evropských vinoték. Výjimečné klima a půda nanejvýš vhodná pro vinnou révu inspirovala řadu kosmopolitních vinařů a díky tomu začínají bulharská vína plnit svá předsevzetí.

Jedním z těchto důležitých lidí je baron Stephan von Neipperg. Na konci 90. let minulého století přidává ke svým pozemkům v St-Émilion ve Francii, nový projekt Bessa Valley – Enira (na výjimečné vápencové půdě nedaleko vesnice Ognianovo, 15 km od Pazerdžiku).

Vinařství dostává název podle dávného thráckého kmene Bessů, který obýval tuto oblast a byl považován za ochránce Dionýsova tajemství v Thrákii – výrobu vína a umění slavit.

Bylo zde vybudováno vinařství, které začalo vinifikovat odrůdy z Bordeaux – Merlot, Cabernet Sauvignon, ale také Petit Verdot a Syrah. Mladost samotného vinařství a révy určuje spíše novosvětský styl – pozdní sběry, hodně zralá vína s ovocným tělem, ale špatně zrající.

Enira je první blend tohoto vinařství a je typickým představitelem jeho filozofie – čistota, tj. výrazně chuťově aromatický podklad bez neobvyklých vůní, s měkkými a tlumenými taniny.

ENIRA 2009

Překvapí hlubokou purpurovou barvou. Původní aroma po vanilkách a peprmintu postupně přechází do nasycené vůně maliny a ostružiny. Příjemné třísloviny a klasický základ pro vína z tohoto regionu – červené ovoce, společně s dobře vybraným obdobím sklizně dodávají tomu vínu výjimečně harmonický charakter.

Odrůdy: Merlot 66%,  Cabernet Sauvignon 10%, Syrah 12%, Petit Verdot 12%.

láhev 490,- Kč, 1 dcl 79,-Kč

ENIRA RESERVA 2008

Reserva 2008 je víno, na které se čeká několik let. Údaje o sklizni byly pro toto vinobraní tak skvělé (perfektní doba sklizně, dokonalá zralost a perfektní alkoholické stupně), že správný výběr musel být pečlivější, než kdy jindy. Nicméně, týmu Bessa Valley se to podařilo! Víno nese vůni červeného ovoce, vanilky a máty. Chuť je sladká, následovaná dřevinovými tříslovinami, které umožňují, aby toto víno stárlo alespoň 10 let. V roce 2018 nastala chvíle pro ochutnání! Skvělá chuť doprovází tóny červeného ovoce, končící dlouhými a jemnými tříslovinami.

Odrůdy: Merlot 36%, Syrah 31%, Cabernet Sauvignon 10%, Petit Verdot 23%

láhev 580,-Kč, 1 dcl 89,- Kč