Kateřina Melenová

Před několika lety zcela propadla “světu vůní “ a novou vášeň přidala k profesi režisérky a kulturní manažerky. Svůj vonný projekt nazvala Archa vůní a pojmenovala podle něj prodejní a zážitkovou galerii v pražském Karlíně, kde od dubna 2018 působí. Věnuje se především terapeutickému (psychologickému) působením vůní a studuje jejich historii. Pro Národní památkový ústav vytvořila rekonstrukci renesančního pomanderu – vonného šperku, ke kterému si mohli  přivonět návštěvníci výstavy Renesanční portrét, konané v Národní galerii ve Šternberském paláci na podzim 2017.

Vyrůstala v divadelním prostředí věhlasné Ypsilonky. Divadlo jí učarovalo a ovlivnilo i její profesní směřování. Vystudovala obor režie a dramaturgie na katedře loutkového a alternativního divadla DAMU Praha u Prof. Jana Schmida. Po roce 89 založila v Českých Budějovicích nezávislý divadelní soubor Studio dell`arte /www.dellarte.cz/, který dodnes funguje. Po té přijala životní výzvu a pracovala jako project manager společnosti ING Real Estate Development ČB, kde vedla konverzi objektu národní kulturní památky Solný sklad na kulturní klub. Na pozici ředitelky vedla také vybudování a provoz nového kulturního centra Bazilika. Po odchodu z Českých Budějovic byla členkou Rady pro umění ministra kultury a členkou kreativního týmu kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Po úspěšném získání titulu pracovala v Plzni 2015 ve vedení projektu jako regionální manažerka. Zde autorsky, dramaturgicky i realizačně připravila největší festival barokního umění v České republice pod názvem 9 týdnů baroka /www.baroko2015.cz/ a vytvořila tím novou marketingovou značku pro Plzeňský kraj.  V roce 2013 založila společnost Organic development s.r.o. www.organicdevelopment.cz jako svojí první firmu a platformu pro všechny své profese. Společnost ARCHA VŮNÍ s.r.o. byla založena 2.3.2018 jako sociální podnik.

KM se celoživotně se věnuje studiu hlubinné psychologie a je inspirovaná dílem C.G.Junga. Vytvořila originální aromatickou arteterapeutickou metodu AROMAKÓD. Provází své klienty ve chvílích psychospirituálních krizí, depresí, vyhoření a chronické únavy. Nabízí podpůrné řešení v léčení obtížných civilizačních chorob a dlouhotrvající rekonvalescence. AROMAKLIMA systém zase nabízí řešení pro nemocnice, školy, seniorské domy i administrativní budovy, kde účinnou metodou přímé difuze esenciálních olejů vytváří olfaktorickou modulaci prostředí. To znamená, že dokáže připravit receptury pro posílení paměti, soustředění i intelektuálního výkonu, stejně jako pro relaxaci a harmonizaci nejrůznějších příležitostí. Pořádá vzdělávací semináře a věnuje se vonnému designu uměleckých i společenských akcí.